Seniorzy Seniorom
„Każda minuta życia nosi w sobie własną rangę cudu i oblicze wiecznej młodości”
Każdy etap życia ma swój smak. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Młodość daje ogromne możliwości. To często czas beztroski, popełniania błędów, nauki i dużej aktywności. Z czasem przychodzi doświadczenie, zmieniają się priorytety. To, że jesteśmy coraz starsi nie oznacza jednak, że mamy przestać korzystać z życia.
Nadal możemy być aktywni, doświadczać nowych rzeczy, realizować plany i poświęcać się swoim pasjom. Idealnym przykładem tego, że wiek nie może być wymówką bo wiek to tylko liczba, byli uczestnicy koncertu, który odbył się 12 listopada 2021 w Domu Kultury w Niesułkowie. Koncert Seniorzy Seniorom zorganizowano w ramach Ogólnopolskiego Dnia Seniora, który przypada na 14 listopada. Na scenie wystąpili wyjątkowi artyści. Imprezę rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Niesułkowie, którzy w ramach współpracy z Domem Kultury, a przede wszystkim chcąc wyrazić szacunek i podziw dla seniorów, przygotowali pod kierunkiem Pani Beaty Krawczyk krótki program artystyczny. Niespodzianką dla zebranych tego dnia na sali były własnoręcznie robione przez uczniów kartki z życzeniami oraz galeria portretów pod tytułem „Senior moimi oczami”.
Następny w kolejności, na niesułkowskiej scenie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy Jutrzenka z Kiernozi. Grupa powstała w lutym 2018 r. Składa się z 8 osób należących do Klubu Seniora w Kiernozi i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury. Zespół Śpiewaczy „Jutrzenka” posiada w swoim dotychczasowym repertuarze piosenki biesiadne, patriotyczne oraz kolędy i pastorałki. Koncerty zespołu uświetniają okolicznościowe uroczystości gminne i powiatowe oraz spotkania opłatkowe. Zespół bierze także udział w konkursach i przeglądach zespołów śpiewaczych.
Tego dnia nie mogło zabraknąć również reprezentanta gminy Stryków. A kto zaśpiewa w najlepszym stylu „Lipkę”, „Poszła Kasia”, „Łoj stary, jo ci stary”? – oczywiście Ludowy Zespół Lipkowianka, działający przy DK w Niesułkowie. Zespół istnieje od 1987 roku. Występuje w 24 – osobowym składzie, w tym kapela. W ostatnim czasie do zespołu dołączyły dzieci „Mała Lipkowianka”. Grupa uczestniczy w festiwalach, przeglądach, konkursach, imprezach folklorystycznych, uroczystościach dożynkowych. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia.
Koncert Seniorzy Seniorom zakończył występ zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Zespół utworzony w styczniu 1981 w Olsztynie przez Andrzeja Janeczkę, Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka, osiągnął sukces już kilka miesięcy po założeniu, gdy na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 roku zdobył nagrodę Grand Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Gazety Krakowskiej. W czerwcu tego samego roku Andrzej Janeczko z zespołem zdobyli I Nagrodę w Konkursie Interpretacji podczas XIX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za interpretację Piosenki o okularnikach Agnieszki Osieckiej i własnej piosenki Kombajnista. W dalszych latach Trzeci Oddech Kaczuchy zajął stałe miejsce w kręgach wykonawców piosenek studenckich i kabaretowych. Trzeci Oddech Kaczuchy w składzie Janeczko i Piwońska koncertują i grają do dziś, posiadają również swój kanał na YouTube, gdzie komentują piosenkami bieżące wydarzenia. Na początku 2021 zespół obchodził 40-lecie działalności na scenie. Z tej okazji został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także dał koncert w studiu koncertowym Radia Łódź im. H. Debicha, emitowany również w TVP Łódź.
Podczas piątkowego koncertu w Domu Kultury, zespół zaprezentował swoje najpopularniejsze przeboje, które niezmiennie bawią publiczność od 40 lat.
Każdy występ tego dnia gwarantował dobrą zabawę, głównie dlatego, że dla występujących w DK artystów muzyka jest pasją i wielką miłością, której poświęcają większość swojego czasu. Dla wszystkich było to również nowe doświadczenie – zobaczyć, usłyszeć inne zespoły w dobrze znanych utworach. Ale przede wszystkim było to spotkanie integrujące środowisko senioralne, które ma podobne zainteresowania i aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym.