NA LUDOWO…tak upłynęła niedziela w Niesułkowie.

To właśnie w ostatni weekend odbyła się kolejna odsłona Dnia Folkloru. Był to doskonały moment na spotkanie z folklorem ziemi łódzkiej – tradycyjną muzyką folkową, pracami twórców ludowych czy lokalnymi produktami. Był to dzień pełen kolorów, wspólnej zabawy i spotkań z ludźmi o tej samej pasji.

Głównym punktem wydarzenia był oczywiście IV Przegląd Zespołów Ludowych i Kapel. Usłyszeliśmy muzyków i wokalistów z całego województwa łódzkiego. Do konkursu zgłoszono 24 zespoły i 13 kapel. Reprezentowali Oni okolice Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Konstantynowa Łódzkiego, Łodzi, Ozorkowa, Łęczycy, Kutna, Łowicza, Skierniewic, Głowna i oczywiście Strykowa. Występy oceniała komisja jury w składzie: Artur Modrzejewski, Witold Paprocki, Waldemar Zybała. Wysoki poziom artystyczny zarówno kapel jak i zespołów został doceniony i wyróżniony licznymi nagrodami.

KATEGORIA ZESPOŁY:

I MIEJSCE – ZESPÓŁ PIEŚNI LUDOWEJ OKARYNA

II MIEJSCE – ZESPÓŁ LUDOWY ZIEMI PIOTRKOWSKIEJ PIOTRKOWIANIE

III MIEJSCE – CZERNIEWICZANIE

WYRÓŻNIENIE – ZESPÓŁ ŚPIEWACZY Z LUBOCHNI

WYRÓŻNIENIE – ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY SAMI SWOI Z TWARDEJ

WYRÓŻNIENIE – ZESPÓŁ LUDOWY LESZCZYNIANKI

NAGRODA SPECJALNA BURMISTRZA STRYKOWA – ZESPÓŁL LUDOWY BEŁCHOWSKIE NUTKI

KATEGORIA KAPELE:

I MIEJSCE – KAPELA TADEUSZA KUBIAKA

II MIEJSCE – KAPELA BORYNIOKI

III MIEJSCE – KAPELA LUDOWA JERZEGO JASIAKA

WYRÓŻNIENIE – KAPELAJANA SZYMAŃSKIEGO

WYRÓŻNIENIE – KAPELA PIOTRA CHORĄŻEGO

NAGRODA SPECJALNA BURMISTRZA STRYKOWA – KAPELA DANIELA

NAGRODA SPECJALNA STAROSTY ZGIERSKIEGO – KAPELA TADEUSZA KUBIAKA

W przerwie między kategoriami, pozakonkursowo zaprezentował się zespół Rozśpiewana Ferajna, dzieci z zespołu Lipkowianka oraz oktet akordeonowy OLD STARS.

Nie mniejszą atrakcją tego dnia był kiermasz rękodzieła i rzemiosła. Tutaj można było podziwiać ręcznie robioną biżuterię, prace z wikliny papierowej i wikliny naturalnej, obrazy, obrusy, ozdoby drewniane, pamiątki i dekoracje z różnych materiałów, szydełko, haft, tekstylia czy wycinankę łowicką.

Nie małą gratką dla smakoszy tradycyjnej kuchni był targ lokalnych potraw i produktów. Zainteresowani mogli próbować i kupować pyszności KGW, pierogi z Pierogarni Klubu Seniora Nasza Ferajna, miody, soki, przetwory, sery i inne produkty nabiałowe, pieczywo, przyprawy czy słodycze. Nie zabrakło również lodów, naleśników, frytek, waty czy hamburgerów.

Dla najmłodszych uczestników niedzielnego wydarzenia dostępne były animacje i wielkie dmuchańce.

W trakcie Dnia Folkloru dostępny był również pokaz dawnych zawodów oraz możliwość pracy na kole garncarskim.

Swoje stoisko zaprezentował również Powiat Zgierski. Ciekawa oferta obejmowała zajęcia kreatywne dla dzieci, strefę relaksu na leżakach czy kącik urody przy współpracy ze Zgierskim Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II.

Na zakończenie imprezy do wspólnej zabawy przy tradycyjnej muzyce Podhala zaprosiła gwiazda Dnia Folkloru grupa Góralsi. Zespół tworzy siedmiu młodych muzyków, którzy swoją fascynację kulturą górali białych przekładają na twórczość.

Oprócz muzyki folkowej grają również odpowiednio zaaranżowane covery utworów popularnych, co powoduje, że na koncertach świetnie bawią się ludzie o różnych upodobaniach muzycznych i z każdej grupy wiekowej. Dają koncerty w całej Polsce, a także poza granicami kraju.

DZIEŃ FOLKORU objęty był Honorowym Patronatem Burmistrza Strykowa, Starosty Zgierskiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.

Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu, za wspólną zabawę i niezapomnianą atmosferę.

Udostępnij: