LIPKOWIANKA
Ludowy Zespół Lipkowianka powstał w styczniu 1987 roku z inicjatywy miejscowych instrumentalistów – akordeonisty Pana Stanisława Jędrzejczaka oraz skrzypka Pana Władysława Piestrzeniewicza, którzy 2 miesiące wcześniej utworzyli kapelę. Pierwszą szefową zespołu była Pani Bogusława Walak, które zaangażowanie doprowadziło do rozwoju Lipkowianki.
Nazwę Lipkowianka, zespół przyjął od nazwy wsi Lipka, z której pochodziło (pochodzi) większość członków. Od samego początku zespół działał przy Domu Kultury w Niesułkowie.
Dużym bodźcem do działania były pierwsze stroje ludowe ufundowane przez Pana Tadeusza Piotrowskiego, ówczesnego Prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Strykowie, a także zorganizowane przez Panią Danutę Florczak (Dyrektor OKiR) instrumenty dla kapeli oraz zajęcia z profesjonalnym instruktorem Panem Witoldem Wojewnikiem.
Pierwsze lata działalności zespołu (wg samych Lipkowianek) były bardzo aktywne. Próby odbywały się dwa razy w tygodniu – w DK, a w okresie zimowym w mieszkaniach koleżanek i kolegów z zespołu.
Repertuar obejmował stare, zapomniane piosenki ludowe, w odtworzeniu których, często pomagali starsi mieszkańcy wsi, a także piosenki układane przez same Lipkowianki.
Pierwszym występem Lipkowianki był udział w Gminnym Święcie Ludowym w DK w Niesułkowie w maju 1987 roku. Miesiąc później zespół uświetnił swoim występem I Przegląd Piosenki Ludowej w ŁDK, gdzie zajął II miejsce. Było to ogromne wyróżnienie dla tak młodego stażem zespołu.
W takich lub podobnych wydarzeniach grupa brała udział co roku.
Przeglądy w Konstantynowie Łódzkim, Aleksandrowie Łódzkim, Ozorkowie, Łodzi, Łowiczu, Wiśniowej Górze, Łęczycy, a nawet Warszawie, wpisały się na stałe w harmonogram pracy zespołu.
Do tego, w kolejnych latach dochodziły występy podczas dożynek (gminnych, powiatowych, wojewódzkich), Wieczorów Kolęd, WOŚP, wydarzeń organizowanych przez OKiR, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, Ośrodek Konferencyjny w Dobieszkowie, jubileuszów i innych imprez okolicznościowych.
Przez lata, zespół grał, śpiewał i rozsławiał gminę Stryków w każdym krańcu województwa, ale nie tylko.
Dużym doświadczeniem były wyjazdy zagraniczne.
W 2012 roku zespół został zaproszony przez Związek Polaków na Łotwie do Jełgawy, gdzie Lipkowianka wystąpiła podczas uroczystego koncertu z okazji odzyskania przez Łotwę niepodległości oraz z okazji lokalnych obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę.
W 2013 natomiast, zespół wyruszył na podbój Węgier, zaproszony przez Stowarzyszenie Polsko – Węgierskie. Tam też wystąpił na lokalnym święcie Winobraniu.
Wyjazdy do Łotwy i Węgier zorganizował Pan Jarosław Eliaszuk – ówczesny kierownik DK Niesułków.
Inspiracje zaczerpnięte podczas tournée po Łotwie i Węgrzech były motywacją i motorem napędowym do dalszej pracy w kolejnych latach.
Zespół otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia podczas festiwali i przeglądów. Gratulacje spływały z Kutna, Płocka, Skierniewic i Koluszek. Występami w Międzyzdrojach, Lubochni, Krośniewicach czy Szadku, Lipkowianka tylko potwierdzała swój wysoki poziom artystyczny.
Przełomem i kolejnym doświadczeniem było dołączenie do zespołu, grona młodych osób w tym grupy dzieci (Wojtka, Majki, Zuzi, Leny, Natalki i Michaliny), a także promocja zespołu w mediach społecznościowych, nagrania w plenerze, udział w projekcie EtnoPolska.
Od 2019 roku, Lipkowianka od nowa rośnie w siłę, prezentuje nowe aranżacje dawnych utworów, wychodzi z pomysłami i propozycjami dla społeczeństwa na miarę XXI wieku.
W ciągu 35 lat, skład Lipkowianki zmieniał się i ewaluował. Jednak do tej pory w zespole znajdziemy osoby, które były od samego powstania zespołu. Są to (stan na czerwiec 2022):
Helena Bystrońska – 35 lat w zespole
Janina Wolanowska – 35 lat w zespole
Jadwiga Serafińska – 35 lat w zespole
Halina Kubicka – 34 lata w zespole
A także należy wyróżnić pana z najdłuższym stażem w kapeli – Pan Andrzej Grzejszczak – 16 lat w zespole.