Dzień Folkloru
Dzień Folkloru jest sztandarową imprezą organizowaną już od trzech lat przez Dom Kultury w Niesułkowie. Założeniem projektu jest promowanie folkloru wśród mieszkańców i ukazanie jego różnych obliczy, głównie muzyki, rękodzieła i kulinariów.
Tegorocznej odsłonie Dnia Folkloru. Łódzkie na ludowo towarzyszyła piękna pogoda, która umożliwiła zaprezentowanie się formacjom muzycznym, które zgłosiły się do III Przeglądu Zespołów Ludowych i Kapel. 23 lipca na scenie na działce w Niesułkowie wystąpiło 13 zespołów (Szczawinianki, Śleszynianki, Ksinzoki, Amatorski Zespół Śpiewaczy Stefanów, Bełchowskie Nutki, Zespół Ludowy Grabiczanie, Zespół folklorystyczny Sami Swoi z Twardej, Giecznianki, AZŚ Bukowianki, Królowianie, AZŚ Leśnianki, Zespół Śpiewaczy z Lubochni, Ludowy Zespół Lipkowianka) oraz 9 kapel (Sannicka Kapela, Kapela Dominika Nowaka z Łowicza, Kapela Ludowa Jerzego Jasiaka ze Skierniewic, Kapela Ludowa Ziemia Skierniewicka, Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza, Kapela Dobrzanie, Kapela Borynioki z Lipiec Reymontowskich, Kapela Parzęczewiacy, Kapela Romana Wojciechowskiego).
Prezentacje konkursowe oceniało profesjonalne Jury w składzie: Michał Mroziński, Paweł Stępniak i Lucjan Wesołowski.
Wysoki poziom artystyczny, autentyzm i wierność tradycji zarówno kapel jak i zespołów został doceniony i wyróżniony licznymi nagrodami.
Kategoria ZESPOŁY:
I miejsce – Zespół Folklorystyczny Sami Swoi z Twardej
II miejsce – Giecznianki z Dzierżąznej
III miejsce – Ksinzoki z Łowicza
Wyróżnienie – Zespół Śpiewaczy z Lubochni
Wyróżnienie – Śleszynianki z Żychlina
Grand Prix Burmistrza Strykowa – Zespół Ludowy Grabiczanie
Nagroda Specjalna Starosty Zgierskiego – Ludowy Zespół Lipkowianka
Kategoria KAPELE:
I Miejsce – Kapela Borynioki Z Lipiec Reymontowskich
II Miejsce – Kapela Parzęczewiacy Z Parzęczewa
III Miejsce – Kapela Ludowa Jerzego Jasiaka Ze Skierniewic
Wyróżnienie – Kapela Jeremiego Kowalskiego Z Łowicza
Wyróżnienie – Kapela Dobrzanie Z Pabianic
Wyróżnienie – Sannicka Kapela
Grand Prix Burmistrza Strykowa – Kapela Romana Wojciechowskiego
Na placu słychać było gwarę i tradycyjną muzykę z całego województwa łódzkiego. Nie zabrakło kolorowych strojów, wspólnej zabawy, tańca i dobrego humoru. Ale nie tylko…
Tego dnia czas na promocję mieli również rękodzielnicy i producenci lokalnych przysmaków, którzy z dumą zachęcali przybyłych do zerknięcia na przygotowane własnej roboty dzieła czy do skosztowania regionalnych wyrobów i potraw. Uczestnicy imprezy mogli podziwiać biżuterię z różnych materiałów, prace z wikliny papierowej i wikliny naturalnej, obrazy, obrusy, ozdoby drewniane, pamiątki i dekoracje, kowalstwo artystyczne, szydełko, haft czy wycinankę łowicką.
Dla smakoszy tradycyjnej kuchni, Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały same pyszności. Nie mogło również zabraknąć kultowych pierogów z Pierogarni Klubu Seniora Nasza Ferajna, miodów, soków, przetworów, serów i innych produktów nabiałowych, pieczywa, przypraw, słodyczy, lodów, naleśników, frytek, kołaczy czy waty. Serwowane frykasy wzbudzały zainteresowanie i rozchodziły się w mig, ku radości przygotowujących i produkujących.
Ci, którzy przybyli na Dzień Folkloru mogli odkryć tajemnice i pracę drukarza na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku oraz samodzielnie wykonać pamiątkowy linoryt.
Przez cały dzień w budynku Domu Kultury dostępna była galeria obrazów Arkadiusza Hablewskiego „Pasiaki”. Autor przedstawia łowickie „pasiaki” w nowoczesnej, zaskakującej formie, często jako uzupełnienie dekoracji nowoczesnych wnętrz, mieszkań.
Na zakończenie III Dnia Folkloru, Dom Kultury zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy przy tradycyjnej muzyce Podlasia w wykonaniu grupy Hajda Banda / Гайда Банда.
Dawne polki, oberki, pieśni i piosenki, grupa wykonała z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej. Zespół zaprezentował akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, basetlę, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy.
“Podlaski bigband” powstał w 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej, a swoje inspiracje czerpie od takich twórców jak m.in. Wiera Grygoruk, Maria Kałużna, Edmund Brożek, S. V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Białorusinów Podlaskich ”Żemerwa”.
DZIEŃ FOLKORU. ŁÓDZKIE NA LUDOWO 2023 objęty został Honorowym Patronatem Burmistrza Strykowa, Starosty Zgierskiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023, do którego Dom Kultury w Niesułkowie zgłosił projekt pod nazwą Dzień Folkloru. Łódzkie na ludowo.